Budimex.pl
PL    

Budowa Roku 2013 - MCB

Budowa Roku 2013 - MCB

Małopolskie Centrum Biotechnologii w Krakowie przy ul. Gronostajowej 7A zdobyło nagrodę II stopnia w kategorii Obiekty nowoczesnych technologii w konkursie Budowa Roku 2013.?
Małopolskie Centrum Biotechnologii to docelowo jednostka naukowo-badawcza realizująca badania na najwyższym światowym poziomie. Budynek – prosty w rozwiązaniu przestrzennym – jest niezwykle skomplikowany pod względem technologicznym. Zawiera około 30 specjalistycznych pracowni, wszystkie w standardzie GLP/GMP (Good Laboratory Practise, Good Manufacturing Practise).
Standardy te są cenione szczególnie przez środowisko przemysłowe. W Polsce jest to jedna z pierwszych inwestycji, w której już na etapie projektu ubiegano się o spełnienie wymienionych standardów. Znajdują się w nim także m.in.: unikatowa pracownia wirusologii, zwierzętarnia 3 klasy bezpieczeństwa biologicznego, 2 pracownie mikrobiologiczne oraz rezonansu magnetycznego, badań genetycznych i nutrigenomiki, bioremediacji, a także rentgenologiczna. Każda z pracowni została wyposażona w indywidualny system wentylacji i chłodzenia, systemy UPS podtrzymujące pracę w razie awarii zasilania w prąd oraz kontrolę dostępu. W budynku zastosowano też instalację solarną, oświetlenie ledowe itd. Centrum umożliwi rozwój technologii związanych m.in. z projektowaniem leków, pozyskiwaniem komórek macierzystych, inżynierią tkankową, wirusologią, a także w zakresie monitorowania i diagnozowania chorób cywilizacyjnych, biosyntezy nanocząstek i bezdotykowego interfejsu.
Powierzchnia zabudowy wynosi 1610,00 m2, powierzchnia użytkowa 4998,80 m2, a kubatura budynku 23 890,00 m3
Całość prac wykonano w ciągu 23 miesięcy.