Budimex.pl
PL    

Budowa Roku 2013 - Kruczkowskiego

Budowa Roku 2013 - Kruczkowskiego

Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią usługowo-biurową i garażem podziemnym, infrastrukturą techniczną oraz wjazdami w Warszawie przy ul. Kruczkowskiego 2, 4A, 4B, 4C, 4D zdobył nagrodę I stopnia w kategorii Obiekty oceniane indywidualnie w konkursie Budowa Roku 2013.
Do konkursu zgłoszono budynek biurowy i zespół pięciu budynków mieszkalnych połączonych ze sobą wspólnym garażem zlokalizowanym na poziomie –1.
Budynek biurowy jest nowoczesnym biurowcem klasy A. Charakteryzuje się oryginalną niestandardową bryłą oraz trójwymiarową elewacją kamienną w kolorze czarnym. Wygląd i estetyka budynku wpisują się w reprezentatywny charakter dzielnicy Powiśle. Zabytkowe latarnie gazowe nawiązują do zabudowy historycznej. Pomieszczenia kogeneracji, w których na potrzeby własne i sąsiedniej zabudowy wielorodzinnej jest produkowana energia elektryczna, chłód, ciepło z gazu, to nawiązanie przez inwestora i projektantów do XXI wieku.
Docelowa aranżacja, wysokiej jakości wykończenie wnętrz oraz stosowanie ekologicznych systemów energetycznych, wykorzystujących technologie gazowe, wyróżnia budynek na tle pozostałych biurowców.
Konstrukcję budynku stanowi żelbetowy ustrój szkieletowy bezpodciągowy, wykonany z betonu klasy C30/37. Budynek jest posadowiony na ścianie szczelinowej grubości 80 cm i głębokości 15÷18 m oraz na żelbetowej płycie fundamentowej grubości 120 cm.
Sztywność przestrzenną budynku zapewniają trzony komunikacyjne w postaci ścian żelbetowych grubości 25 i 30 cm. Stropy garażowe w podziemiu i stropy nadziemia to płyty grubości 27 cm, oparte na słupach średnicy 60 i 65 cm. Stropodach to strop płytowy grubości 32 cm, z głowicami grubości 15 cm w osi B.
Budynki mieszkalne stanowią sześciopiętrowe kamienice, w których znajduje się 139 apartamentów o powierzchni od 36 do 140 m2. Trzy budynki, znajdują się w sąsiedztwie ulic Kruczkowskiego i Orłowicza, mają powierzchnię usługową zlokalizowaną na parterze. Wspólny garaż podziemny ma 174 stanowiska parkingowe.
Budynki charakteryzują się ciekawą, jednostronnie zaokrągloną bryłą oraz elewacją kamienną ozdobioną perforowanymi panelami w kolorze miedzi.
Konstrukcja budynków jest żelbetowa szkieletowa monolityczna, wykonana z betonu klasy C30/37. Fundament wszystkich budynków stanowi płyta żelbetowa grubości 60 cm. Sztywność przestrzenną budynków zapewniają trzony komunikacyjne jako ściany żelbetowe grubości 20 i 25 cm. Stropy garażowe i nadziemia stanowią płyty grubości 27 cm, oparte na słupach o przekroju 50×50 cm bądź 60×40 cm.
Stropodach to strop płytowy grubości 27 cm. Przekrycia tarasów są mocowane do stropów łącznikami balkonowymi zapobiegającymi powstawaniu mostków termicznych.
Powierzchnia zabudowy wynosi 2146,00 m2, powierzchnia użytkowa 16 722,24 m2, a kubatura budynków 106 216,66 m3.
Całość prac wykonano w ciągu 24 miesięcy.