Budimex.pl
PL    

Budowa Roku 2013 - WCZT

Budowa Roku 2013 - WCZT

Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu zdobyło nagrodę I stopnia w kategorii Obiekty nowoczesnych technologii w konkursie Budowa Roku 2013.
Zbudowano sześć specjalistycznych obiektów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, tworzących multidyscyplinarny ośrodek badawczo-naukowy skupiający specjalistów nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych.
Zadaniem Centrum jest opracowywanie oryginalnych syntez chemikaliów, biochemikaliów i agrochemikaliów (tzw. fine chemicals), a także nowej generacji biomateriałów i nanomateriałów oraz ich prekursorów, a następnie – zaawansowanych technologii i biotechnologii ich wytwarzania z przeznaczeniem dla optoelektroniki, medycyny, farmacji, rolnictwa oraz innych dziedzin przemysłu i techniki.
Konstrukcja budynków A, A2-Zwierzętarnia, B, C, D jest żelbetowa monolityczna. Każdy z budynków ma oddzielne fundamenty (ławy żelbetowe). Konstrukcja łączników – stalowa, z zabezpieczeniem przeciwpożarowym.
Budynek A1-Szklarnia składa się z części parterowej naukowo-badawczej (obiekt o konstrukcji stalowej wypełniony płytami z poliwęglanu w ramach aluminiowych) oraz części dwukondygnacyjnej łącznika z budynkiem A – o konstrukcji żelbetowej monolitycznej z dachem płaskim, stanowiącym oparcie dla łącznika o konstrukcji stalowej, prowadzącego na poziom I piętra do budynku A.
Powierzchnia zabudowy wynosi 11 637,10 m2, powierzchnia użytkowa 20 423,20 m2, a kubatura budynku 139 993,35 m3.
Całość prac wykonano w ciągu 35 miesięcy.