Budimex.pl
PL    

Budimex laureatem nagrody Modernizacja Roku 2010

Budimex laureatem nagrody Modernizacja Roku 2010

W XV jubileuszowej edycji ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku 2010”, pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz merytorycznym Ministerstwa Infrastruktury, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Budimex otrzymał pierwszą nagrodę i tytuł „Modernizacja Roku 2010” za przebudowę drogi krajowej nr 52, ul. Wyzwolenia i Niepodległości w Bielsku – Białej. Uroczystość wręczenia statuetek i dyplomów odbyła się 25 sierpnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych ukończonych w 2010 roku, które wyróżniają się szczególnymi walorami, takimi jak nowoczesność zastosowanych technologii i rozwiązań projektowych czy wysoka jakość wykonawstwa robót budowlanych.
Przebudowa drogi krajowej nr 52 trwała od sierpnia 2008 roku do września 2010 roku.

Podstawowym założeniem inwestycji była likwidacja skrzyżowania drogi krajowej z linią kolejową 117, która łączy miejscowości Kalwaria Zebrzydowska i Bielsko – Biała. Efekt został osiągnięty poprzez wybudowanie bezkolizyjnego skrzyżowania w formie wiaduktu przebiegającego nad torami. Aby dodatkowo usprawnić jazdę na odcinku ulicy Wyzwolenia, nawierzchnia drogi krajowej została poszerzona o dodatkowy pas, odciążając w ten sposób obwodową strefę centralną miasta od strony wschodniej. Dzięki tej inwestycji znacznie wzrosła płynność ruchu drogowego panującego na ulicach Nowopiekarskiej i Nowokrakowskiej. Do tej pory w tym rejonie często pojawiały się korki paraliżujące północno- wschodnią część miasta.