Budimex.pl
PL    

Biurowiec .BIG w Krakowie z tytułem „Budowa Roku 2019” (nagroda I stopnia)

Biurowiec .BIG w Krakowie z tytułem „Budowa Roku 2019” (nagroda I stopnia)

Biurowiec .BIG to obiekt nowoczesny i ekologiczny, wyróżniający się energooszczędnocią, objęty certyfikatem BREEAM oznaczającym, że na poziomie projektu, jak i wykonania inwestycja została poddana surowej ocenie pod względem jej wpływu na środowisko. W budynku zastosowano m.in. czujniki natężenia oświetlenia, które automatycznie dostosowują jego moc w zależności od pory dnia oraz zachmurzenia. W częściach komunikacyjnych i w pomieszczeniach sanitarnych zastosowano czujniki obecności automatycznie włączające oświetlenie.

Okna zostały wyposażone w kontraktony wyłączające klimatyzację w strefie, w której otworzono okno. W ramach instalacji HVAC zastosowano agregaty wody lodowej z systemem Free Cooling, umożliwiające ominięcie obiegu sprężarkowego w sprzyjających warunkach pogodowych w celu obniżenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponadto czterorurowy system rozprowadzania ciepła i chłodu w częściach biurowych umożliwia niezależne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem każdej jednostki w celu minimalizacji kosztów eksploatacji. Instalacje grzewcze oraz chłodnicze zostały wykonane z dużym naciskiem na jakość wykonanej izolacji cieplnej, a wszystkie centrale wentylacyjne wyposażono w wysokowydajny system odzysku ciepła (zastosowano wymienniki obrotowe).

Wykonane aranżacje czterech pięter, dostosowane do wymagań banku, który jest najemcą budynku. Zastosowano wiele indywidualnych rozwiązań, m.in. wyposażono budynek w zabezpieczenia antyterrorystyczne oraz system mobilnych zapór przeciwwodnych. W garażu mającym 125 miejsc postojowych znajdują się śluzy bezpieczeństwa, a na parterze – zespół pomieszczeń sanitarno- szatniowych dla rowerzystów. Każde piętro ma oddzielną serwerownię i kuchnię, a najwyższe piętro jest dodatkowo wyposażone w kantynę, sale konferencyjne oraz pomieszczenia do odpoczynku.

 

Powierzchnia zabudowy wynosi 2511,70 m2, powierzchnia użytkowa 15 461,66 m2, a kubatura budynku 73 392,92 m3. Całość prac wykonano w ciągu 21 miesięcy.