Budimex.pl
PL    

Ruszamy z Budową Muzeum Historii Polski

Data aktualności: 10 lipca 2018

Budimex reprezentował prezes Dariusz Blocher. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili: wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Prezes Blocher podkreślił, że zaledwie w dwa tygodnie od podpisania umowy uzyskaliśmy wszelkie zgody oraz pozwolenia niezbędne do przejęcia placu budowy i możemy ruszać z pracami.

Tak o inwestycji mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro - To wielki dzień dla nas, ale również dla wszystkich Polaków. Za kilkadziesiąt miesięcy powstanie tutaj duże, ważne, narodowe Muzeum Historii Polski. To będzie dom dla nas wszystkich, ale również ważne miejsce na mapie turystycznej naszego kraju, które będzie pokazywało historię Polski - to jak ona jest ciekawa, fascynująca - wszystkim turystom zagranicznym.

Pawilony, które przede wszystkim zajmie Muzeum Historii Polski staną się również nową siedzibą dla Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. W centralnej części komplesu znajdzie się plac Gwardii. Pod nim zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów.

Muzeum Historii Polski zajmie powierzchnię ok. 36 700 m kw. a Wojska Polskiego ok. 8 000 m kw.

MHP będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie. Oprócz przestrzeni wystawowych przewidziano w nim: sale edukacyjne i warsztatowe, audytoryjne, projekcyjne, restaurację, pracownie konserwatorskie i magazyny muzealiów.

Podstawowe dane:
Dokładna nazwa obiektu: MUZEUM HISTORII POLSKI
Lokalizacja: ul. Dymińska 13, Teren Cytadeli Warszawskiej, Żoliborz, Warszawa

Muzeum w liczbach:
•    powierzchnia netto: ok. 36 700 m kw. oraz ok. 8 000 m kw. na magazyny, pracownie konserwatorskie i pomieszczenia techniczne Muzeum Wojska Polskiego
•    liczba kondygnacji nadziemnych: 4, podziemnych: 2.
•    liczba podziemnych miejsc parkingowych: 322 z 697 realizowanych w ramach parkingu podziemnego dla Kompleksu Muzeów.
•    powierzchnia wystawy stałej: 7 tys. m kw.
•    powierzchnia wystawy czasowej: 1500 m kw. 
•    audytorium: ok. 600 osób
•    sala kinowa: ok. 150 osób