Budimex.pl
PL    

Muzeum Pamięci Sybiru

Data aktualności: 19 kwietnia 2018
Muzeum Pamięci Sybiru

18 kwietnia podpisaliśmy umowę na realizację obiektu Muzeum Pamięci Sybiru, które mieścić się będzie przy ul. Węglowej w Białymstoku. Przy podpisaniu umowy obecni byli: Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolawski i Dyrektor Budownictwa Ogólnego Radosław Górski.

 

W zakresie prac objętych umową jest przebudowa na potrzeby ekspozycji istniejącego powojskowego magazynu przy ul. Węglowej oraz budowa nowej części obiektu na potrzeby zaplecza techniczno-administracyjnego. Zostanie również zmodernizowana istniejąca bocznica kolejowa wraz z nową infrastrukturą techniczną.

 

Prace objęte umową  mają być zakończone w listopadzie 2019 roku. Wartość podpisanego kontraktu to 30 490 000,00 mln zł netto. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi: 5 451,10 m2, natomiast kubatura 28 388,0 m3.

 

Misją placówki jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli polskich, którzy zostali wywiezieni na Syberię przede wszystkim podczas II wojny światowej, ale także w czasach przed nią i po jej zakończeniu. Koncepcja przygotowana przez biuro projektowe ,,Arkon" zakłada zachowanie oryginalnego wojskowego budynku magazynowego w niezmiennej formie. Ceglana elewacja zostanie oczyszczona i odświeżona. W dwupiętrowym magazynie znajdzie się zasadnicza część wystawiennicza, natomiast administracja Muzeum mieścić się będzie w nowym, dobudowanym budynku. Tu również przewidziano sale konferencyjne, bibliotekę, sale edukacyjne, kawiarnię i całe zaplecze Muzeum. Zaprojektowana bryła jest surowa, podstawowy budulec to beton i szkło.