Budimex.pl
PL    

Konsorcjum Budimeksu i Ferrovial Agroman dokończy budowę Zbiornika Racibórz Dolny

Data aktualności: 30 listopada 2017
Konsorcjum Budimeksu i Ferrovial Agroman dokończy budowę Zbiornika Racibórz Dolny

Budimex i Ferrovial Agroman zawarły 30 listopada br. z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach umowę na dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.

 

Wartość umowy to 903 mln zł brutto. Zakres prac obejmuje budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego o długości 22,4 km i wysokości 11 m. Składać się on będzie z zapory czołowej wraz z budowlą przelewowo-spustową doprowadzającą wodę do tzw. Odry Miejskiej, zapory lewobrzeżnej – 9,6 km i prawobrzeżnej – 8,8 km. Wykonane one zostaną w konstrukcji ziemnej. Całkowita  pojemność zbiornika wyniesie ok. 185 mln m3.

 

Zbiornik Racibórz Dolny na rzece Odrze w woj. śląskim wybudowany zostanie jako polder - suchy zbiornik wypełniany wodą tylko  w okresie przechodzenia wód powodziowych. Ma on chronić ok. 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry - od Raciborza do Wrocławia.

 

Budimex ma bogate doświadczenie w realizacji inwestycji hydrotechnicznych. Jako generalny wykonawca przebudował, między innymi: porty w Świnoujściu i w Szczecinie, Kanał Płonie przy Martwej Wiśle w Gdańsku czy Zbiornik Wodny Rydzyna.