Budimex.pl
PL    

Leśna Szkoła otwarta!

Data aktualności: 12 grudnia 2018
Leśna Szkoła otwarta!

Pół miliona złotych trafiło do Fundacji trzy czte ry! - twórców leśnej szkoły „Puszczyk”, której projekt zdobył 1. miejsce w ramach  jubileuszowego programu Budimeksu - „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat”. W miejscowości Osowicze k. Białegostoku 12 grudnia br. odbyło się uroczyste otwarcie leśnej szkoły z udziałem lokalnych władz, instytucji oraz Prezesa Budimeksu - Dariusza Blochera. To wydarzenie symbolicznie zamknęło obchody 50-lecia istnienia  firmy.

- Leśna szkoła wpisuje się w filozofię Budimeksu - zmieniania świata poprzez innowacyjne projekty, wspierające rozwój społeczności. Leśna szkoła poprzez swój koncept: kontakt z naturą i edukację realnie wpływa na młode pokolenie. W budowę szkoły zaangażowali się także nasi pracownicy. Budimex w rocznicę swojego 50-lecia nie oczekiwał prezentów tylko chciał dać prezent odważnym i młodym ludziom. Będziemy wspierać rozwój leśnej szkoły. Gratuluję Fundacji trzy czte ry! zwycięstwa w naszym konkursie i udowodnienia, że można, że się da – podsumował prezes Dariusz Blocher.

Budimex w maju br. z okazji obchodów swoich 50. urodzin ogłosił konkurs na inicjatywę społeczną, która w znaczący sposób mogłaby wpłynąć na poprawę jakości życia lokalnej społeczności. Do firmy trafiło blisko 250 pomysłów. Zgłoszenia pochodziły od fundacji, stowarzyszeń, organizacji społecznych, ale i oddolnych inicjatyw – ludzi, którzy są przedsiębiorczy, kreatywni i działają na rzecz dobra wspólnego. Projekt stworzenia infrastruktury dla pierwszej w Polsce leśnej szkoły został wybrany przez jury z blisko 100 zgłoszeń, które spełniły warunki regulaminowe. - Projekty zgłoszone do konkursu „Zmieniaj Świat. Budimex 50 lat” zdecydowanie przerosły nasze oczekiwania – przyznaje Cezary Łysenko, członek jury . Było nam bardzo trudno wybrać  laureatów, ale pomogły nam w tym dobrze sprecyzowane kryteria. Po finałowej prezentacji projektu przez jego pomysłodawców nie mieliśmy wątpliwości, że to właśnie on zasługuje na główną nagrodę. Wyjątkowa determinacja, pasja, zaangażowanie oraz świetne przygotowanie merytoryczne i budżetowe jego twórców rozwiało nasze wszelkie wątpliwości - dodaje.

Kolejnym założeniem programu „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat” było wsparcie merytoryczne zwycięzców na każdym etapie realizacji pomysłu. Wzięli oni udział w warsztatach, gdzie z pomocą ekspertów, projekt w myśl filozofii design thinking, był rozłożony na czynniki pierwsze, a jego założenia zoptymalizowane. I tak w dwa i pół miesiąca na skraju lasu pod Białymstokiem stanął kompleks pawilonów stanowiący bazę terenową dla szkoły, która może być inspiracją dla placówek w całym kraju.

Leśna szkoła „Puszczyk” zmienia model prowadzenia zajęć lekcyjnych. Ze szkolnych ławek przenosi naukę na łono natury, do lasu, tam gdzie dzieci czują się swobodnie. Zamiast dzwonka – śpiew ptaków, zamiast odpytywania przed tablicą – eksperymenty i doświadczenia w terenie, zamiast siedzenia w szkolnych ławkach – ruch i przestrzeń.

Pozwólmy dzieciom się różnić i podarujmy szczęśliwe dzieciństwo – taki cel przyświeca Fundacji trzy czte ry!. W leśnej szkole na pierwszym miejscu są potrzeby uczniów, a nie wyniki czy klasyfikacje. Dzieci są łączone w grupy w zależności od zainteresowań i wykonywanego projektu, a nie według daty urodzenia. Statystycznie dzieci w tradycyjnej szkole przebywają na dworze krócej niż więźniowie. Twórcy leśnej szkoły chcą to zmienić. Większość zajęć, niezależnie od pory roku, jest prowadzona na zewnątrz. Dzięki kontaktowi z naturą dzieci poznają świat, zdobywają różne doświadczenia. Tego nie zastąpi ekran komputera. Potrafią zorientować się w otaczającej przestrzeni. W terenie uczą się zaradności i samodzielnego myślenia. Dziecko, któremu da się przestrzeń do rozwoju, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów w bezpiecznych warunkach, w naturalny sposób buduje poczucie własnej wartości. - Radość z wchodzenia na drzewo coraz wyżej i pokonywanie strachu, to coś, czego nie można doświadczyć w szkolnej ławce - podkreśla Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeuta i współtwórca programu „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat”.

- Przebywanie na powietrzu kilka godzin dziennie to sposób na lepszą odporność, zdrowie fizyczne i psychiczne. Kontakt z naturą pomaga w rozładowaniu stresu i uwrażliwia. Nasze dzieci bawią się i uczą na dworze, są twórcze i ciekawe świata. Z przyjemnością obserwujemy też jak radzą sobie ze stresem czy konfliktami w grupie - mówi Agnieszka Kudraszow, jedna z pomysłodawczyń leśnej szkoły, która działa już od września. Uczniowie do tej pory korzystali z bazy leśnego przedszkola „Puszczyk”, ale dzięki programowi „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat” to się zmieniło. Uczniowie, na skraju Lasu Antoniuk (gmina Wasilków pod Białymstokiem) mają do dyspozycji 4 przeszklone pawilony z zapleczem i przestrzenią do tego, aby w pełni realizować swoje pasje i zainteresowania.


RESPECT Index
( więcej )

Projekt RESPECT Index ma na celu wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony

Porozumienie dla bezpieczeństwa
( więcej )
Porozumienie dla bezpieczeństwa

Jesteśmy aktywnym uczestnikiem inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w branży budowlanej  - "Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”. Razem z pozostałymi beneficjentami Porozumienia, podejmujemy działania mające na celu budowę kultury bezpieczeństwa, uświadamianie zagrożeń związanych z pracą na budowie - a w konsekwencji wyeliminowanie ryzyka. Nasz wspólny cel to „0” wypadków. Nasz wspólny cel to „0” wypadków.

Rozumiem

Ten Serwis używa ciasteczek (plików cookie), dzięki którym może działać lepiej. Przeczytaj o plikach cookie w Polityce prywatności Serwisu